Warning: mysqli::mysqli() [mysqli.mysqli]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50558 Library:50639 in /home/szaszor01/domains/lexforum.pl/public_html/libs/green.lib.php on line 35

Warning: mysqli::mysqli() [mysqli.mysqli]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50558 Library:50639 in /home/szaszor01/domains/lexforum.pl/public_html/libs/green.lib.php on line 38
 Zachowek a darowizna gospodarstwa rolnego

Zachowek a darowizna gospodarstwa rolnego

Kategoria: Zachowek    |    07 Lip 2015 o godz.18:31    |    7 odpowiedzi
Autor: Gość
Dostałem w darowiżnie od rodziców gospodarstwo rolne wraz z domem w 2000 r. Mama dostała za przepisanie gospodarstwa rentę z KRUS, zgodnie z przepisami z 20. 12.1990 r. w 2014 mama zmarła. Tata żyje,czy należy się zachowek dla pozostałego rodzeństwa ?
ODPOWIEDZ    |    CYTUJ    |    ZGŁOŚ NARUSZENIE

Odpowiedzi

Najwyżej oceniona odpowiedź

Autor: redaktor
2
0
Witam

[cytuj autor=Gość] (...) w 2014 mama zmarła, tata żyje,czy należy się zachowek dla pozostałego rodzeństwa ? [/cytuj]

Czy zostało już przeprowadzone postępowanie spadkowe?

Darowizna wchodzi do masy spadkowej. W art. 1039 par. 1 Kodeksu cywilnego czytamy: Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Zgodnie z art. 1042 par. 1 Kodeksu cywilnego zaliczenie na schedę spadkową przeprowadza się w ten sposób, że wartość darowizn podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia, po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny podlegającej zaliczeniu.

Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili działu spadku ( art. 1042 par. 2 K.c.).

Osobom pominiętym w testamencie przysługuje zachowek.

Do zapłaty zachowku obowiązany jest m.in. spadkobierca, który otrzymał darowiznę za życia spadkodawcy.

Na podstawie art. 991 par. 1 Kodeksu cywilnego zachowku mogą domagać się te osoby, które zostałyby powołane do spadku z ustawy, gdyby testament w ogóle nie został sporządzony (art. 931 i 932 K.c.).

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/zachowek---komu-i-kiedy-sie-nalezy,3,1398.html

http://www.prawnik-online.eu/czy-zawsze-istnieje-obowiazek-zaplaty-zachowku-dla-osob-uprawnionych,3,4336.html

Pozdrawiam
08-07-2015 16:17    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenie    |    link

Pozostałe odpowiedzi

Autor: redaktor
2
0
Witam

Gość
(...) w 2014 mama zmarła, tata żyje,czy należy się zachowek dla pozostałego rodzeństwa ?


Czy zostało już przeprowadzone postępowanie spadkowe?

Darowizna wchodzi do masy spadkowej. W art. 1039 par. 1 Kodeksu cywilnego czytamy: Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Zgodnie z art. 1042 par. 1 Kodeksu cywilnego zaliczenie na schedę spadkową przeprowadza się w ten sposób, że wartość darowizn podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia, po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny podlegającej zaliczeniu.

Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili działu spadku ( art. 1042 par. 2 K.c.).

Osobom pominiętym w testamencie przysługuje zachowek.

Do zapłaty zachowku obowiązany jest m.in. spadkobierca, który otrzymał darowiznę za życia spadkodawcy.

Na podstawie art. 991 par. 1 Kodeksu cywilnego zachowku mogą domagać się te osoby, które zostałyby powołane do spadku z ustawy, gdyby testament w ogóle nie został sporządzony (art. 931 i 932 K.c.).

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/zachowek---komu-i-kiedy-sie-nalezy,3,1398.html

http://www.prawnik-online.eu/czy-zawsze-istnieje-obowiazek-zaplaty-zachowku-dla-osob-uprawnionych,3,4336.html

Pozdrawiam
08-07-2015 16:17    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Nie postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone. w umowie darowizny jest też mowa o dożywotniej służebności. Czy ma to jakiś wpływ na zachowek? Czy zachowku może się zrzec któreś z rodzeństwa na moją korzyść?
08-07-2015 17:05    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
1
0
Jaką pełną nazwę ma ta umowa ? Czy nie jest to przypadkiem umowa o dożywocie ?

Umowa dożywocia pozwala uniknąć obowiązku zapłaty zachowku. Reguluje ją art. 908 par. 1 K.c. Ustawodawca podaje w nim: Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
10-07-2015 13:28    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
No właśnie napisane jest umowa darowizny.
27-07-2015 16:14    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość1
1
0
Umowa darowizny wchodzi do masy spadkowej. Inni spadkobiercy mogą, ale nie muszą domagać się zachowku.
27-07-2015 19:04    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Tak jest zatytułowane umowa darowizny, ale w treści jest zapisana umowa dożywotniej służebności. Czy zachowku można się zrzec?
06-08-2015 11:27    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
1
0
O zachowek można w ogóle nie występować. Nie jest to bowiem żaden przymus prawny.
07-08-2015 04:14    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link

Napisz odpowiedź

1. Autor
2. Wpisz treść odpowiedzi
Pozostało 2000 znaków.
Udzielając odpowiedzi, pamiętaj o zachowaniu kultury osobistej.
Dodaj załącznik do swojego pytania:
Dodaj kolejny załącznik
3. Spam catpcha

Logowanie

Jeśli masz już konto w serwisie - zaloguj się
Zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła

montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Replica Uhren Casio